Posted on 01-26-2017 under Uncategorized

1_FOTOGRAF_KARE copy

Ayşe Takı Gallery will be showing for one day, Atila Cangır’s “One Photograph”, where nowadays sliding hundreds of photos, this “One Photograph” might make you stop, look and think.

 

Ayşe Takı Galerisi’nde, bir gün sürecek sergide yer alan, ATİLA CANGIR’ın “BİR FOTOĞRAF”ı; yüzlerce fotoğrafın hızlı hızlı kaydırılarak bakıldığı günümüzde, önünde bir durup bakmamızı, düşünmemizi sağlayabilir.

 

 

Atila Cangır’ın fotoğrafının konusu insandır. O bize Anadolu insanının, sıradan insanın hikayesini anlatır. Ama onun fotoğraflarında insanlar sıradan olmaktan çıkar, her biri kendi hikayesinin kahramanına dönüşür. Atila, bir fotoğrafçı için başarılması çok zor bir işi başarmıştır; fotoğraflarında mesafeli bir samimiyet hissi hakimdir. O, fotoğrafladığı kişiyi ne yüceltir ne de basit bir fotografik nesneye dönüştürür. Böylelikle izleyiciyi fotoğraftaki insan üzerine düşünmeye, onunla empati kurmaya davet eder. Atila’nın objektifi aracılığıyla bize bakan insanların yüzlerinden, varoluşlarına ilişkin izleri okuyabiliriz. Bu izler bizi fotoğrafın çekildiği anın öncesine çağırır, bize geçmişi anlatır. Ama bununla da yetinmeyip insanların geleceğe ilişkin umut ve düşlerini de aktarır. Atila’nın fotoğraflarını izleyip onlar üzerine düşünürken aslında insanlık halleri üzerine düşünmüş oluruz.

 

Tuğba Taş,

Ankara, Ocak 2017

 

 

 

 

  • Facebook
  • Twitter
  • StumbleUpon